neděle 25. listopadu 2012

Podzimní Zbytov 2012

Na Zbytov jsem dorazil – tažen lanem – v sobotu po třetí hodině. Jony se pro mě totiž otočil k vlaku do Bystřice jejich rodinnou felicií, ze které po cestě zpět upadl jakýsi šroub alternátoru, v důsledku čehož spadl řemen, tak to Jony zapíchnul na kraji Unčína, aby nezadřel motor, a zavolal Honzovi Kellerovi, aby pro nás někoho poslal. Přijel Kady a dotáhnul nás na Zbytov. Bylo již po obědě a práce pomalu ustávaly, z Myšárny se ještě vyvážela suť a prach, v který se obrátil velký krb, který Honza naplánoval zbourat. Moji nepřítomnost v pátek večer údajně Malý vlk, který měl kvůli nákupu a výběru peněz důležité slovo, nějak spojil s nepřítomností Ráchel. Tuto spojitost nebudu nijak vyvracet.

Podle toho, co vím, přijel v pátek večer Kady s Dominikou, té se ale žel neudělalo dobře, tak odjela zpátky do Věcova. Z Brna vyrazil Jony Hájkovic autem s Františkou, Kurtem, Pepinou a Luckou, spočítal si totiž, ten lišák, že jízdenka na vlak Praha-Brno mu v akci vyjde levněji než autobus Praha-Jimramov, kterým původně plánoval jet a kterým nakonec dorazila pouze Lucka Náhunková. Tu zas cestou z Jimramova minul Kolibovůz s Martinou a Štěpánem Esterlem jedoucím z Jihlavy. Další Esterlovi – Vojta, Tereza a také Anička – přijeli kombinovaně vlakem z Prahy do Pardubic, kde přesedli do svého auta, v Chrudimi pak naložili bratry Lavické. Z Brna vyrazilo ještě jedno auto: Filip Ženatý s Terezou, Jáchymem a Honzou Hanušem vezli také víno. Těmito dvěma auty měly přijet také Ráchel, resp. Terezka Chlubnová, obě ale bohužel na poslední chvíly nemohly. Jak dorazil Hašlerka, nevím. V neposlední řadě je třeba zmínit zásobovací vůz, Multiplu řízenou Malým vlkem, která kromě jídla přivezla Kubištu, Dana Pleskače a také ve Žďáru nad Sázavou u vlaku nabrala Radka Féra s Evou Nejezchlebovou. První večer se prý hodně zpívalo, i na nějaké vícehlasy snad došlo, Malý vlk machroval se svým tabletem a snažil se zorganizovat výběr peněz od účastníků. Honza Hanuš zacitoval ze vznikající sbírky hlášek.

Hlavní sobotní prací bylo již zmíněné bourání krbu, které vedl Honza Skála. Dále zde kus práce odvedli Jeník, Jeseter (který hlavně vyvážel suť), Hašlerka, trochu i Kady. Štěpán prý utekl z důvodu prevence před astmatickým záchvatem a pak s Pleskačem drtil suť na příjezdové cestě a pracoval s Kadym na svůdnici. Jony zasadil novou rohož. Kurt s Radkem pracovali na další etapě terénních úprav kolem včelína, tentokrát na odvodnění. Františka s Malým vlkem a Jáchymem čistili potok, Jáchym vedle toho ještě přesadil růži, přesadil topol, spravil Honzovu trumpetu, spravil rýč, který předtím zničil, a řídil nákladní vozík. Pomocným řidičem byl Jeroným, který jinak odkorňoval a rovnal dřevo. Na odkorňování se podíleli také Pepina, Kubišta, Dan Pleskač, Honza Hanuš a krátce i Tereza E. (10 minut) s Aničkou. Lucie P., Tereza H., Lucka N., Honza Hanuš a 35 minut také Tereza E. hrabali kdekoli a Františka odvážela listí, zatímco Pepina a Evka hrabaly na dvorku a upravovaly hřiště. Pepina a obě Lucie s Františkou také vařily, za což jim patří velký dík, protože až do čtvrtka jsem počítal na vaření s Ráchel. Martina s Filipem Ž. a chvilku i s Jeronýmem rovnali dřevo, Filip také údajně sešlapával listí na hromadě. Hašlerka na prvním místě uvedl, že jel pro pivo, údajně ale vstával už na sedmou a cirkuloval. Nesmíme také zapomenout na to, že Honza Hanuš s Kurtem rozebírali rouru.

V sobotu už jsem se minul s Malým vlkem a Závišem, Malý vlk jel promítat operu a museli odjet dříve. Velký zájem budila kniha fotografií, kterou před půlrokem vytvořil Jony Honzovi k narozeninám, ale nemohl ji dodat, protože ochořel. Na internetu jsme také našli zbytky Jáchymových webových stránek se starými fotkami. Před pátou byla svačina, které se nemohl dočkat Štěpán a mezi zuby nadával, že jsem se ujal vedení. Před svačinou jsme zpívali první sloku písně 177. Pak přijeli rodiče Hůlkovi a dovezli hořické trubičky. Povídání Jiřího Hůlky na radoaktivní témata zabralo bezmála tři hodiny bez přestávky, přesto byla pozornost myslím dost na výši, během přednášky se i diskutovalo. Z diskuse mj. vyplynulo, že čerstvě zasnoubený Hašlerka plánuje stavět barák. Po klasické bramborové večeři odjeli Kolib s Martinou a Filip s Terezou. Dohodli jsme se, že zítra pojedeme do Jimramova, protože tam má kázat Zdeněk Šorm, a Marta šla spát. Moc jsme ji snad nebudili, zpívali jsme sice písně S&Š (hrál Jeseter), ale ne moc dlouho, pak chvilku něco zpívali ještě zástupci E.I.S. V části stolu u stěny hrála skupina Pepina, Františka, Jáchym, Evka a Radek Faráře v lahvi, skládání básniček po verších aj. Jeník Lavický, Tereza E. aj. diskutovali o církevních restitucích. Pilo se víno (Hašlerka pivo) a tullamorka, já „překvapoval játra čajem“ a Jeník si posteskl, že tentokrát neuslyší větu „Vítězslav Vrba se ožral“.

Pak někdy před druhou hodinou přišel Honza se svým starým foťákem (Leica z 20. let) a ukazoval nám, jak s ním fotil a ukazoval i nějaké fotky, např. ze starých brigád. Jony prohlásil, že ten foťák může mít cenu sto tisíc a Honza odpověděl: „Jo, tak nějakou cenu to asi má.“ Rozeběhla se také diskuse o fotografování a fotografické technice, kterou spustil Jony svým prohlášením: „Na tohle se fotilo, ještě když jsem studoval fotografickou školu.“ Lucie P. seznala, že už se asi nebude zpívat, a šla spát. Před třetí odešel Jeseter a zůstali jsme v kuchyni Honza, Jony, Jáchym, Franta, Kurt, Radek, Jeník a já. Před půl čtvrtou šli spát Radek a Jeník. Marta druhý den pak poznamenala, že nepojedou večer na bohoslužby v Desertu, protože Honza obě noci ponocoval do čtyř a přece jen „už je to starý pán“. Já s Jáchymem jsme šli spát jako poslední v půl páté, Jáchym na pec, já na svoje místo. Jak jsem ale zjistil, na mém místě spal Honza Hanuš a ještě celé jedno místo vedle něho zabíraly jeho vyskládané hadry.

Ráno jsme před snídaní zpívali první sloku hitu číslo 308 a pak jsme jeli do Jimramova, pouze Jony a Jáchym s Hůlkovými jeli do Veselí, protože museli zkontrolovat stav dědova hrobu. Po kostele jsme šli do Bistra a po společné fotografii samospouští se účastníci začali pomalu rozjíždět. Napřed odjel Hašlerka s Kadym, později také Esterlovi s Aničkou, kteří vezli také bratry Lavické. Brňáci se vrátili ještě na Zbytov, kde se chvilku zdrželi i Hůlkovi. Jáchym, Jony a Dan Pleskač s nimi odjeli, Jáchym a Pleskač na vlak do Borové, Jony s nimi mířil za rodinou do Luže. Honzu Hanuše, Evu a Radka vzal Kurt do Bystřice na vlak, cestou se ale dohodli, že ten vlak nestíhají, zapadli do hospody a skoro nestihli ani ten následující. Nakonec odjelo Hájkovic auto, které řídil Kurt, a s ním Františka, Pepina, Lucka a já. Cestou jsme se ještě krátce stavili na Pernštejně, jak nám Jony výrazně doporučoval. Jak je již tradicí, v neděli při odjezdu se udělalo fakt pěkně. Asi abychom odjížděli ještě neraději. Ale neuplyne ani půlrok a jedeme tam snad znovu!

P.S.: Veškeré dostupné dokumenty o proběhlých Zbytovech samozřejmě ukládám zde.

3 komentáře:

  1. Fajn čtení, jenom jedna drobná chyba - já a Jeroným jsme přijeli autem s Aničkou a Estrlovci.
    Jeník

    OdpovědětVymazat