úterý 9. prosince 2014

Křest alba Vlnobeat na Flédě

Traband 27. listopadu 2014 křtil v Brně na Flédě své nové album Vlnobeat, u čehož jsem nemohl chybět. Vzhledem k tomu, že jsem si dva dny před tím spolu s lístkem koupil i zbrusu nové cédéčko, měl jsem Vlnobeat už vcelku naposlouchaný a na koncert se dost těšil, album je totiž zase skvělé!

Traband nastoupil na ztemnělé pódium za zvuku nahrávky Radiohitu linoucího se z repráků a koncert zahájil singlem Vidím tě. V následujících padesáti minutách pak přehrál písničky z nového alba a já při poslechu těch písniček, které jsem za poslední dva dny znal pouze z cédéčka, zažíval takovou slast, které se mi už hodně dlouho nedostalo. A ač byl zbytek koncertu samozřejmě skvělý, v tu chvíli, kdy jsem měl uši plné Vlnobeatu, se zdál být jen slabším odvarem oproti tomuto vlnobeatovému začátku. Písničky z nového alba, už tak skvělé, jsou naživo naprosto luxusní, zvlášť takhle v celku, a zážitek to byl jedinečný, protože na pražský křest se nedostanu a na normálních koncertech už je Traband asi takhle v samostatném bloku nikdy nezařadí. Jediné dvě písničky trabandi nezahráli: Rádiohit, který diváci koncertu slyšeli alespoň ve studiové verzi (kdo ví, jestli to někdy Traband bude živě hrát, ruchy z přelaďovaného rádia jsou pro nahrávku dost určující), a Moje kočka mňoukala, o které jsem už tady psal, že ji Traband asi živě nehraje. Je to škoda zvlášť při vědomí toho, že kočka s rybou v puse je nyní jedno z log Trabandu natisklé na tričkách a mikinách (mikinu jsem si hned po koncertě koupil). Vtipný moment nastal, když Jarda ohlašoval, že teď zahrají jednu hodně starou píseň a Jana (stejně tak i já) si, řekl bych, myslela, že bude následovat Do ticha a místo toho Jarda začal Píseň písní. Po celou první část koncertu bylo vidět, jak se Jarda musí víc soustředit a trochu trne, aby to nezkazil, a jak si pak, když hrál Indiány ve městě atd. dost oddechl. Možná také trošku trnul, co na tento blok řekne publikum, které patrně nové album ještě moc neznalo. Obdivuju tu směs odvahy, trošku drzosti a zároveň sebevědomí, že písně obstojí, a hrát první hodinu koncertu jen novinky.

Po tomto úvodním bloku na pódium vystoupil Rudolf Brančovský a spolu se zástupcem vydavatele pokřtil CD. Vymyslel, že přiměje lidi k mexické vlně (Vlnobeat) a do mávajícího davu jedno cédéčko vhodí. Kupodivu se mu to povedlo podle plánu a bylo to vtipné.Poté chvilku hrálo Zvrhlé duo +1, zahráli čtyři písničky a jednu nevydanou, kterou jsem slyšel poprvé. Podle Rudolfa jde o píseň křesťanskou.No a pak nastoupil znovu Traband se svým průřezem minulými alby (začalo se, myslím, Indiány ve městě na žádost publika), poslední část koncertu tedy byla dosti podobná standardním koncertům kapely v této době. Na většinu nebo téměř většinu písniček už na pódium nechodil banjista Radim Huml. Ovšem na pár zajímavostí také došlo. Předně s Trabandem na tři písničky vystoupil pozounista Ondra Jiskra, který si takto zahrál už letos na Křídlech. S pozounem zaznělo opět Černý kafe, jinak už nehraná hitovka Holubi / Škodná a Marie! v dechnoverzi, tedy s trochu jinou aranží a s „klasickým“ tleskáním na začátku i na konci. Potěšila mě dlouho neslyšená Princezna Lada a větší překvapení nastalo, když si Jarda po delší době na chvilku sednul za klávesy a zahrál Milovaného syna! A když už tam seděl, tak přidal ještě Lano, co k nebi nás poutá. Posla Jarda trochu popletl a některé sloky zpíval víckrát, ten pohled, který si během toho vyměňovali Vašek s Janou, stál za to. Z každého předchozího alba Trabandu zazněla jedna dvě písničky a už se přiblížil konec koncertu. Na závěrečného Černého pasažéra Jarda pozval všechny, kdo dnes vystupovali, tedy tři hudebníky ze Zvrhlého dua a Ondru Jiskru, sloky Pasažéra pak zpíval na střídačku s Rudolfem.
No a na závěr dva přídavky, z čehož ten druhý byla samozřejmě Sára. Parádní koncert.

Moc jsem tentokrát nefotil, ale pár fotek přesto zde.

Traband, Fléda, Brno, 27. listopadu 2014: Orel a panna, Sáro!, Přijíždí posel, Na širém moři, Černý kafe, Holubi / Škodná, Marie!, Lano, co k nebi nás poutá, Černej pasažér, Milovaný syn, Tichý muž, Indiáni ve městě, Kantorovy varhany, Princezna Lada, Pokaždé když přicházíš, Kabát ´66, Trofeje, Mluv se mnou, miláčku, Nepoužitelnej, Do ticha, Tenhleten den, Píseň písní, Úhel pohledu, Písmem klínovým, Vidím tě, Ta radost!
Zvrhlé duo +1: Postel, Ty jsi má, Běž dál, Fousy + jedna nevydaná

Žádné komentáře:

Okomentovat