úterý 9. září 2014

Traband na Jimramově 2014

Na Trabandech jsem nebyl už skoro rok, což je na mě fakt dost dlouhá doba. Musím tedy vzít s povděkem zkrácený festivalový set na letošním Jimramově, vždyť teprve zde jsem je viděl v nové sestavě s banjem!

Koncert začal Poslem a skončil Sárou (přídavek), tedy písničkami z prvního alba, jinak bylo dopředu avizováno, že se pojede hlavně z novinek. Tím spíš mě překvapilo, že některé z „nových“ a na nové album patrně chystaných písní jsem už znal. Hlavně tedy prastarý hit Do ticha, který Traband poslední dobou zařazuje téměř vždy. Že by už konečně došlo na letité Joudínkovo volání (ke kterému se připojuji) a tato písnička vyšla na desce? Úhel pohledu jsem slyšel naživo dosud již dvakrát, v obou případech s hostujícím Rudolfem Brančovským. Pokaždé když přicházíš hraje Traband už také déle než rok. Mám kabát jsem slyšel poprvé po čtyřech letech: tuto písničku spolu s dalšími od té doby neslyšenými novinkami (Starej saxofon a Černá a bílá, viz rubrika texty na stránkách ETF) totiž Jarda zahrál sólově také v rámci festivalu Otevřeno Jimramov během své vernisáže 22. srpna 2010. Pokaždé když přicházíš jsem poprvé slyšel 7. června 2013 v Kuřimi, další novinku toho dne, písničku Kde zůstal ten čas?, v Jimramově nezahráli, tak jsem zvědav, jaký bude její další osud. Z jimramovského setu, kde poměr vydaných a nevydaných písní je 8:7, jsem tedy poprvé slyšel jen tři písně: Mluv se mnou miláčku plus další dvě, jejichž název jsem si žel nezapamatoval, ač jednu z nich mi Jarda věnoval k narozeninám (edit: šlo o Divoká stvoření).

Zajímavý byl i výběr starých písniček: kromě zmíněných dvou již nic z prvního alba nezaznělo, z Kolotoče vůbec nic. Po jedné písni zahráli z Road Movie a Domasa, největší zastoupení mělo Hyjé!, ovšem se dvěma písničkama ze starých dob (nahraných již na demu DémoNahrávky z roku 1996) a pouze s jednou novinkou z tohoto alba. Téměř naprázdno (s výjimkou Tichého muže) vyšel Přítel člověka a nepřekvapivě (neboť toto téma jsem zde na Bločku rozebíral už několikrát) jsme neslyšeli nic z nejnovějšího alba Neslýchané!.

Kromě banjisty Radima Humla (ex-Navzájem), který na staré songy odcházel do zázemí, upoutala pozornost také nakrátko ostříhaná paní Nedostižná.

Tak jsem zvědavý, s čím přijdou na Křídlech. A těším se na nové album!

Traband, Otevřeno Jimramov, 22. srpna 2014: Přijíždí posel, Sáro!, Černý kafe, Marie!, Černej pasažér, O malém rytíři, Tichý muž, Kantorovy varhany, Do ticha, Mám kabát, Úhel pohledu, Pokaždé když přicházíš, Mluv se mnou miláčku + další dvě novinky (Divoká stvoření a Tenhleten den).

Žádné komentáře:

Okomentovat