sobota 4. června 2011

Traband - uvedení alba Neslýchané!, Praha

Čtvrteční koncert Trabandu u příležitosti uvedení nového alba Neslýchané! byl famózní!

Krátce po osmé hodině večerní Traband vystoupil na pódium ve své aktuální čtyřčlenné sestavě a koncert začal citací české hymny, totiž předehrou k písni Jak to všechno pěkně roste (i když bez zvolání „plechy Čechům“). Mám dojem, že tuto píseň jsem už hodně dlouho neslyšel (dohledávat to teď nebudu). Hned poté Jarda představil prvního hosta večera. Samozřejmě se čekalo, že přijde několik zajímavých hostů, ale toto bylo velké překvapení a musím říct, že velmi příjemné. Vystoupil Evžen Kredenc! Sice na pódiu jen trochu poskakoval a zpíval refrén písničky Na širém moři, ale měl obrovský úspěch, diváci tleskali a on se řádně ukláněl jak za starých časů Ponorné řeky nebo Dušana. Můj návrh, ať Evžen vezme banjo, které měl dokonce asi metr od něj přichystané Jakub Sejkora, vyšel naprázdno. Na koncertě, jak jsem pochopil, s Evženem byli i jeho dvě malé ratolesti.

Po několika dalších písních Trabandu vystoupili tlumočníci z České komory tlumočníků znakového jazyka a začalo vlastní představování nového alba. Tlumočníci si stoupli před kapelu a do znakového jazyka tlumočili na živo hrané písně v podstatě v tomtéž pořadí a složení, v jakém to vyšlo na DVD. Navíc zazněla ještě písnička Milovaný syn. Díky tomu jsem např. po roce od loňského uvedení Domasa poprvé naživo slyšel Co se v mládí naučíš. Jarda poznamenal, že si tlumočníci patrně schválně vybírají písně buď předuchovnělé (Milovaný syn, Jdu krajinou apod.) nebo ty nejvíc sprosté (O malém rytíři - zde před písní poznamenal, ať dáváme pozor, jak se znakovým jazykem vyjádří „lidi jsou svině“, Co se v mládí naučíš).Diváci tlumočníky sledovali se zájmem, někdy až úžasem a písničky takto tlumočené-tancované na pódiu měly grády. Naživo jsme ale neslyšeli dvojici Moji učitelé a Vlaštovky, které se po uvedení alba promítaly přímo z onoho DVD. Set s tlumočníky končil Černým pasažérem, kdy při závěrečném „naj na na naj naj na na naj“ byli všichni na pódiu. Pak nastal přímo akt uvedení alba. Promluvili vydavatel a kameraman DVD Tomáš Zeno Václavík a album bylo symbolicky pokapáno ušními kapkami. Viz moje videa:

Po pauze v živém hraní, ve které byly promítnuty již zmíněné ukázky z DVD, Traband začal představovat písně z nového alba. Zahrál všechny kromě Učitelů (viz DVD) a intra Déja vu. Kromě dětí, které už asi spaly, hráli v jednotlivých skladbách i hosté, kteří se podíleli na nahrávání CD. Takže jsme přivítali Lucii Redlovou, Jakuba Sejkoru a Martina Černého. Ten kromě tin whistle v Muži, který sázel stromy zahrál na teremin (výborná písnička Vetřelec) a jak tak přemýšlím, možná to bylo poprvé, co jsem slyšel teremin naživo. O nových písničkách jako takových snad napíšu v plánované recenzi, album jsem si samozřejmě koupil.

Tato část koncertu skončila zhruba v půl jedenácté a Jarda vyhlásil, že teď bude hrát Pláče kočka asi do čtvrt na dvanáct a pak se vrátí Traband a těm, kteří vydrží, bude hrát starší písničky i podle přání („kromě Pejska“). Pláče kočka odehrála svůj set, někteří ojedinělí na ně hodně pařili, publikum ale trochu prořídlo, ale ne nějak zásadně. Po návratu Trabandu zůstal ještě Jakub Sejkora a spolu si střihli (na můj návrh, ale možná to bylo plánované) Vraťte mi mou hlavu. A pak už hrál Traband známé fláky až do dvanácti. Výrazný moment nastal při Indiánech ve městě, kdy těsně před začátkem zezadu přišel sympatický mladý chlapík a vystřídal Václava za bicími. Jarda začal hrát a Václav si šel zapařit do první řady, kde nadšeně skákal. Mladík si za bicími počínal více než zkušeně a naprosto skvěle písničku odbubnoval, jeho výkon zvláště v některých okamžicích Václav z první řady odměňoval pochvalným rykem. Po písni vyšlo najevo, že to pravděpodobně bylo překvapení pro Jardu a mladík je Svoboda junior! Jarda řekl nějakou jeho muzikantskou přezdívku (kde hraje ale nevím, předpokládám, že Hromy blesky už nefungují) s tím, že doma mu říkali Jakub. Navrhl jsem, ať, když už tu je, zazpívá Koledu, Jarda ale oponoval, že už na to asi nemá potřebný rozsah. Na předposlední Leží dáma na kolejích se ještě vrátila na pódium Lucie Redlová a koncert skončil těsně před půlnocí Sárou (zpívanou, jak se tak někdy stává, až od prvního verše sloky („Sbor kajícných mnichů jde krajinou v tichu“). Na videu se můžete mrknout na představování kapely do předehry (omlouvám se za mírně useknutý začátek):Byl to, jak jsem už napsal, famózní koncert. Téměř čtyři hodiny nepřetržité hudby, zazněla spousta hitů, např. velká porce z alba Hyjé!. Na něco se samozřejmě už nedostalo, jmenujme např. Lano, co k nebi nás poutá nebo Kalnou řeku. Těším se, až je uvidím na Jimramově!

Moje fotky jsou zde.

Traband a hosté (support: Pláče kočka), uvedení alba Neslýchané!, Praha, Futurum, 2. června 2011: Sáro!, Jak to všechno pěkně roste, Přijíždí posel, Leží dáma na kolejích, Na širém moři, Černý kafe, Viděl jsem člověka, Ve zlatém kočáře, Marie!, Mraky, Černej pasažér, O malém rytíři, Vraťte mi mou hlavu, Krasojezdkyně!, Ve stejném okamžiku, Milovaný syn, Jdu krajinou, Tichý muž, Vlaštovky (z DVD), Indiáni ve městě, Pálíš, doutnáš, nehoříš, Co se v mládí naučíš, Bez tíže, Kantorovy varhany, Obešel jsem horu, Nad Koločavou, Moji učitelé (z DVD), Taková ženská, Princezna Lada, Takovej pán, Paní z koloniálu, Vetřelec, Romeo a Julie po deseti letech, Posluchač z Prahy, Deža ví, Muž, který sázel stromy, Kámen v botě.

1 komentář:

  1. Famózní článek :-) Lituji, že jsem se nezúčastnil.. ale o to více se těším na Jimramov (a možná) na červencový koncert ve Žďáře! Doufám, že si Jarda připraví, jak mi slíbil, Evangelium podle Jarouše!

    OdpovědětVymazat