sobota 21. ledna 2012

Sherlock - malý souhrn teorií

Po konci druhé série Sherlocka se na netu vynořilo mnoho diskusí, jak to vlastně bylo. Zkusím si to trochu uspořádat. Nemá smysl tento článek číst, pokud jste neviděli všech šest dosavadních dílů seriálu. Místo čtení rychle dohánějte, neznám lepší seriál.Sherlock nezemřel.
Souhlasím. Objevil se v posledním záběru, bez něho nemá seriál dál smysl, v původním Doylově díle také nakonec nezemřel. Objevily se i názory, myslím, že bezpředmětné, že opravdu zemřel a další případy bude řešit už sám Watson a Sherlock mu bude pomáhat jako duch, nějaké vidiny či jinak.

Moriarty nezemřel.
Spíše nesouhlasím. Sice ta smrt byla podezřelá, dala se nějak nafingovat (výstřel z prázdné pistole a ve vlasech nachystaná nějaká ampulka s krví), ale v Posledním případu Moriarty zemřel. Sebevraždou obou protivníků vyvrcholil jejich vztah, další díly postavené na jejich vzájemném souboji by byly nastavovanou kaší. Je ovšem možné, že nezemřel, ale Sherlock se s ním a s jeho kumpány vypořádá tajně mimo zraky kamer, tj. dějově před začátkem třetí série. Ta by pak mohla začít variací na následující povídku Prázdný dům, kdy Sherlock zničí posledního Moriartyho kumpána, a v dalších dílech už se bude věnovat jiným případům (třeba Spolku ryšavců :) ). K Prázdnému domu může odkazovat i figurína, která se v posledním díle druhé série na chvilku objevila.Moriarty je nastrčený herec.
Nesouhlasím. Někteří fanoušci vidí v třetí sérii další pokračování nekončícího souboje Sherlocka s Moriartym, který dosud prý jen skrytě tahal za provázky. Objevila se i spekulace, že Moriarty je Mycroft. Nutno uznat, že ta scéna, ve které si Moriarty hraje na herce trochu nahlodala snad každého.

Sherlock se zachránil skokem do nakláďáku či tak nějak.
Spíše souhlasím. Jak přesně to bylo, nevíme, ale v Sherlockově záchraně patrně figurují tyto osoby a skutečnosti:
* Molly, se kterou mohl naplánovat nějaký plán, protože tušil, kam to všechno povede. Molly mohla např. obstarat nějakou mrtvolu - Sherlockova dvojníka, dát Sherlockovi nějakou drogu, aby mu nebylo možné nahmatat tep. Stejně tak mohla domluvit zdravotníky, kteří byli u Sherlocka dost brzy, i přesto, že skočil ze střechy nemnocnice.
* Člověk na kole, který srazil Watsona, byl Holmesův člověk, který měl za úkol Watsona zdržet a rozhodit.
* Sherlock si nasměroval Watsona, aby měl úhel pohledu takový, aby přesně neviděl místo dopadu, takže skutečně mohl skákat třeba do náklaďáku. Na zem pak dopadl buď on nebo nějaká (opět) figurína, kterou Molly např. mezitím vyhodila z nižšího patra. Není mi ale jasné, proč Watsonovi říkal, že si Moriartyho skutečně cele vymyslel on, toho mohl Watsona přece bez problémů ušetřit.
* Sherlock si hrál s kuličkou, která prý může mít nějaké účinky na chvilkové zastavení tepu či co.
* Objevila se i teorie, že Sherlock nedopadl ani na zem ani do náklaďáku, ale do nějaké sítě, která byla nachystaná někde v nižších patrech. Tuto síť mohl prý i nastražit Moriarty a jeho cílem by pak bylo jen Sherlocka pořádně vyděsit a ukázat mu, jakou má na ním převahu.
* Místo „Reichenbachova pádu“ vymyslel Sherlock, takže velmi pravděpodobně s nějakým plánem či záměrem, tím pádem to ale trochu Moriarty podcenil, i když tu nemocnici musel znát a s Molly dokonce chvilku „chodil“. Ještě je otázka, jestli a jak byl do Sherlockova plánu zapleten Mycroft.


No každopádně, i když je druhá série podstatně uzavřenější než první, stejně nás zas autoři dostali. A na rozuzlení budeme zase čekat víc než rok.


Viz též Jak Sherlock Holmes unikl vlastní smrti?

Recenze Aleny Prokopové zde.

1 komentář:

  1. tak mě napadlo, jestli mu nemohla helfnout třeba taková Irene Adlerová...

    Kolib

    OdpovědětVymazat